Поради для батьків обдарованих дітей
Творчість дитини стимулюють психологічна безпека,
безоцінне прийняття її особистості, атмосфера відкритості,
надання їй права на свободу і самостійність.
Наталі Роджерс
Робота з обдарованими дітьми клопітка, захоплива та дуже делікатна. Тут потрібен особливий підхід для вибудови процесу, у якому задіяні як психолог, такі вчитель та батьки. Батькам відведено ключову роль як основному фактору впливу.
Психолог працює з батьками на декількох рівнях: виступи на батьківських загальношкільних та класних зборах, повідомлення інформації через стенди та дошки оголошень та, звісно, особисті консультації за запитом. Утім, коли йдеться про виховання не проблемної, а обдарованої дитини, батьки не завжди клопочуться про відвідування психолога. У таких ситуаціях можна покластися на допомогу вчителя, який має безпосередній доступ до батьків. Педагог може в індивідуальному порядку або зібравши групу батьків, які виховують обдаровану дитину, провести за рекомендаціями психолога роз’яснювальну бесіду щодо вивчення унікальності обдарованих дітей, того, як уміти уникати проблем або їх розв’язувати.
Для початку потрібно звернути увагу на особливості способу сприймання та поведінки дітей та одразу на варіанти дій з боку близьких.
Обдаровані діти більш чутливі і, зважаючи на свою дитячу відкритість, сприймають зовнішній світ дуже емоційно. Через свою несхожість з іншими, особливо коли це підкреслюють старші, вони можуть відчувати негативне ставлення до себе від однолітків, бути ізольованими в класі, що може впливати на формування самооцінки. Для обдарованої дитини характерна внутрішня потреба в удосконаленні. Вона не заспокоїться, поки не досягне вищого рівня. Водночас в дитини яскраво виражене відчуття незадоволеності. Таке ставлення до себе пов’язане з характерним для обдарованої дитини прагненням досягти досконалості у всьому, що вона робить. Обдарована дитина часто ставить перед собою завищену мету. Не маючи можливості її досягнути, вона починає переживати, звідси — відчуття власної неадекватності та низька самооцінка. Обдаровані діти взагалі дуже критичні до себе та своїх досягнень, тому стають залежними від похвали та думки інших. Але з іншого боку, прагнення вдосконалення і є тією силою, що сприяє високим досягненням. Тож завдання батьків: уміти підтримувати свою дитину.
Рекомендації щодо того, як підтримати творчий розвиток дитини
Не злякайте!
Досить однієї необережної репліки — і дитина втратить інтерес до творчості, замкнеться в собі.
Підтримайте!
Якщо ви помітили, що в дитини з’явилося бажання творити (у будь-якому виді діяльності) — створіть їй для цього умови. Продумайте спеціальне робоче місце для малюка, де б він міг спокійно займатися улюбленою справою.
Похваліть!
Навіть якщо дитячий витвір ще не досконалий. Адже дитина це придумала і створила сама.
Оцініть!
Дитина дуже часто чекає не тільки на похвалу, їй дуже хочеться, щоб її творчість оцінили по-дорослому, сказали, що особливо вдалося, а над чим слід попрацювати. Тому, оцінюючи дитяче творіння, будьте об’єктивними, але позитивними.
Подумайте!
Що саме ви можете зробити, аби дитина розвивалась і надалі, до яких фахівців варто звернутися.
Іноді спостерігають, що обдарована дитина постійно замислена й замкнена. Занурившись у роздуми, вона мало контактує з однолітками, що може спричинити у дитини відчуття помилково негативного ставлення з боку однолітків. Батьки можуть це частково компенсувати, заохочуючи дитину проводити дозвілля з друзями, однолітками, ходити в гості або запрошувати когось до себе.
Наступна особливість, на що варто звернути увагу, — це невідповідність між фізичним та інтелектуальним розвитком. Обдаровані діти часто бажають спілкуватися з дітьми старшого віку. Вони інтелектуально випереджають своїх ровесників, але фізично іноді поступаються старшим. Вони не бажають бути лідерами серед однолітків, але й не можуть бути ватажками серед старших. Це може спричинити дисонанс у формуванні власного «я». Через свою природну допитливість та прагнення пізнання обдарована дитина нерідко монополізує увагу вчителів, вихователів, батьків та інших дорослих. Це спричиняє непорозуміння у стосунках з іншими дітьми, яких дратує прагнення такої уваги. Обдарована дитина часто з недостатньою терплячістю ставиться до дітей, які перебувають на іншому рівні інтелектуального розвитку. Вона може відштовхувати інших своїми зауваженнями, які виражають презирство і нетерплячість. Завданням батьків у цьому випадку є відкрити поняття самопізнання. Самопізнання виявляє можливість вивчити себе як особистість за допомогою методів і прийомів: самоаналізу; порівняння себе з іншими, позитивними людьми; сприйняття критики від товаришів і друзів; спостереження за собою нібито збоку; систематичного підбиття підсумків дня; оцінювання своїх дій; поступового вироблення об’єктивного ставлення до себе.
Важливо звернути увагу на інтелектуальне, інформаційне, фізіологічне пере- вантаження. Обдаровані діти постійно задіяні в різноманітних конкурсах, олімпіадах, змаганнях. Вони опрацьовують Величезну кількість інформації, прагнуть перемоги, багато працюють, що може призвести до фізичного й психологічного виснаження. В умовах напруженого та ненормованого режиму дня саме батькам слід ознайомити дитину з поняттям самоменеджменту (це техніка правильного планування часу та самоврядування).
Компоненти системи самоменеджменту:
самопізнання (школяр повинен вивчити себе як особистість за допомогою методів і прийомів, описаних вище);
самоорганізація (можливість домогтися максимального ефекту за найменших витрат енергії, часу, матеріалів; правильне використання часу з найбільшим результатом; чітке уявлення мети, сенсу, порядку виконання, пріоритетів діяльності);
самовиховання (самопримушування до виконання позитивних дій, вчинків, добрих справ за допомогою тих самих методів і прийомів, що й у разі самостримування, але зі «зворотним знаком» — «+»; зважування ж на терезах розуму, совісті, коли дитина усвідомлює, що потрібно утримуватись чи, навпаки, примусити себе, призводить знову до самооцінки, яка вдруге дає змогу застосувати чи самостримування, чи самопримушування);
саморегуляція (передбачає самоконтроль у навчальній роботі, соціальний самоконтроль, здатність до вольових зусиль у власній діяльності).
Основу самоменеджменту становить режим дня (тайм-менеджмент).
Режим дня — це раціональний розподіл часу на всі види діяльності й відпочинку протягом доби.
Основні правила самоменеджменту школяра
Постановка чіткої мети (чого я прагну);
планування (тайм-менеджмент, або розпорядок дня, тижня, місяця, року);
ухвалення рішень (мої пріоритети);
реалізація та організація (я виконую і дотримую свій розпорядок дня);
контроль (що я виконав, а що — ні і чому).
Для того, щоб самоорганізуватись та організувати своє робоче місце необхідно:
тримати в чистоті, охайності своє робоче місце; під руками завжди мати тільки те, що потрібно;
зібрати все необхідне, щоб нічого не забути вдома;
сівши за стіл, одразу братися до роботи, не відволікатися на сторонні справи;
виконувати свої справи тоді, коли виконані всі важливі справи;
виконувати завдання в той день, коли їх одержано;
працювати в темпі «жваво»: «Відстанеш годиною — не наздоженеш родиною»;
неодмінно доводити розпочате до повного завершення;
не братися одразу за багато справ, бо «Хто багато зачинає, той мало закінчує»;
працювати з бажанням: «Була б охота, піде на лад всяка робота».
Планування власних справ вивільняє час! Обдарованим дітям потрібно допомогти,
тобто дати їм завдання складніше. Кожне наступне завдання має бути більш складним за попереднє і водночас посильним. Також ефективним є самостійне опрацювання нової теми. Гуртки, студії, секції допомагають дитині розвинути природний потенціал. Змагання, конкурси теж корисні для того, щоб реально оцінити свої сили, самовдосконалюватися, не зупинятися на досягнутому. Перемога в будь - якому змаганні (спортивному, інтелектуальному) — незамінний стимул для подальшої діяльності. Однак не можна зациклюватися на перемозі й слід розумно переживати поразки.
Необхідно вчити й розвивати дитину відповідно до її здібностей. І ще завжди пам’ятайте про те, що різні види дитячої обдарованості виявляються в різні вікові періоди. Рання обдарованість — це як випередження в зростанні: просто якась дитина дуже обігнала своїх однолітків. Необхідно бути готовим до того, що через декілька років вони її наздоженуть, а може, й переженуть, і її подальша кар’єра не буде такою блискучою, як навчання у школі. Для того, щоб бути успішною в дорослому життя, сучасній талановитій людині необхідно бути менеджером своїх ідей, уміти просувати їх на ринку послуг.
На перший погляд, це все здається дуже складним і нереальним щодо реалізації. Але поступовий підхід та систематичне виконання простих правил допоможе вашій дитині розвинутися та впевнено крокувати тією стежиною, що вона обрала. Сприймайте свою дитину такою, якою вона є. Обдарованість можна як розвинути, так і занапастити. Якщо вже вам небо подарувало діамант, то оправте його і покажіть людям.
Прості правила допомогти батькам у розвитку обдарованої дитини
- Відповідайте на запитання дитини якомога терпляче й чесно, серйозні запитання дитини сприймайте серйозно.
- Створіть вдома місце-«вітрину», де дитина могла б виставляти свої здобутки, роботи, і не сваріть її за безлад під час творчого процесу.
- Показуйте дитині, що ви любите її такою, якою вона є, а не за її досягнення.
- Надавайте дитині можливість у виявленні турботи.
- Допомагайте дитині будувати її плани та ухвалювати рішення.
- Показуйте дитині цікаві місця.
- Ніколи не кажіть дитині, що вона гірша за інших дітей.
- Ніколи не карайте дитину приниженням.
- Купуйте дитині книжки за її інтересами.
- Привчайте дитину самостійно мислити.
- Регулярно читайте дитині чи разом з нею.
- Пробуджуйте уяву чи фантазію дитини.
- Уважно ставтеся до потреб дитини.
- Щодня знаходьте час, щоб побути з дитиною наодинці.
- Цікавтеся не лише оцінками, а передовсім настроєм, подіями, тим, як дитина провела день у школі.
- Дозволяйте дитині брати участь у плануванні сімейного бюджету.
- Ніколи не сваріть дитину за невміння й помилки.
- Хваліть дитину за навчальну ініціативу.
- Учіть дитину вільно спілкуватися з дорослими.
- У заняттях дитини знаходьте гідне похвали.
- Спонукайте дитину вчитися розв’язувати проблеми самостійно.
- Допомагайте дитині бути особистістю.
- Розвивайте в дитині позитивне сприйняття її здібностей.
- Заохочуйте в дитині максимальну незалежність від дорослих.
- Довіряйте дитині, майте віру в її здоровий глузд.